Co je v misce?
Důležitým argumentem, proč krmit barfem, je to, že máme velmi dobrou kontrolu nad tím, co náš pes dostává. Většina surovin, které psovi do misky dáváme, totiž nám lidem projde rukama v přirozeném stavu a ve většině případů dokážeme zhodnotit, zda je v pořádku. V případě komerčně vyráběných krmiv (granule, konzervy apod.) nemáme reálnou šanci poznat, v jakém stavu suroviny do výroby vstupují. Pokud krmíme masem, můžeme si být také stoprocentně jistí, že psovi nepodáváme např. žádná umělá barviva, dochucovadla, konzervanty a jiné "dobroty", které jsou tak oblíbené u výrobců komerčních krmiv.
BARF je pestrá strava
Krmení masem dává nám páníčkům unikátní možnost poskytnou našim psům čerstvou a rozmanitou stravu. Narozdíl od granulí je velmi snadné přizpůsobit složení stravy konkrétním potřebám a stavu zvířete. Můžeme velmi pružně reagovat třeba na zvýšený výkon našeho psa a vhodně mu tak kompenzovat vyšší výdej energie například tím, že do jídelníčku zařadíme výživnější složky. Stejným způsobem můžeme poměrně rychle reagovat na jakoukoliv změnu v životě psa.
Pro nás dvounožce je pestrá strava velmi důležitým aspektem našich životů, který nás ovlivňuje v mnoha ohledech. U psů tomu není jinak. Je velmi žádoucí, aby pes dostával rozmanitou stravu a to především z výživového hlediska. Dostane se tak k hodnotným složkám, které potřebuje pro spokojený a zdravý život. Pestrá strava však pro psa neznamená jen nutriční bonus, ale také určité vytržení z všední nudy stále stejného krmiva, které vypadá a chutná každý den stejně. To máme my lidé se psy společné.
Nadruhou stranu, jako vše v životě, i pestrost stravy má svá určitá omezení a je potřeba vybírat, co bude vašemu pejskovi tak říkajíc "sedět". Vynechejme nyní potraviny, které jsou pro psy obecně vyloženě škodlivé a jedovaté. Může se totiž stát, že i poměrně běžně a obecně přijímaná surovina nebude v konkrétním případě pro našeho psa příznivá. Může se jednat například o určitý druh potravinové alergie. Je potřeba vypozorovat, co našemu pejskovi dělá dobře, a kterým složkám potravy se naopak vyhnout. Takové pozorovámí je především na nás, kdo jiný by totiž měl znát lépe našeho psa než my sami. Pokud si však nebudeme jisti, můžeme celou věc konzultovat s veterinářem.
Zdravé stravování
Při barfování využíváme faktu, že psí zažívací systém je takovému způsobu stravování evolučně přizpůsoben a vyhovuje mu. Pro psa je masová strava přirozená, a také mu prospívá. Maso je dokonce nezbytně důležité, aby nastartovalo v psím žaludku produkci trávicích enzymů, které zajišťují psovi co nejlepší využití všech složek potravy. Toto "nastartování" u psů krmených granulemi chybí. Maso jsou naši mazlíčci schopni strávit max. do 24 hodin oproti granulím, které ve zvířecím žaludku "leží" i 3 dny. Díky takto rychle strávené potravě je mnohem menší výskyt parazitů a bakterií u psů krmených barfem. Nepřehlédnutelným bonusem je také např. prospěch pro psí chrup. Pravidelným žvýkáním kusů masa, chrupavek, šlach a kostí dochází k odstraňování zubního kamene, který způsobuje zubní kaz. U psů, kteří jsou krmeni syrovou stravou, je prokazatelně nižší výskyt dentálních problémů než u psů, kteří jsou na granulované stravě. Příznivých hledisek a konkrétních ukazatelů barfování jako zdravého způsobu krmení je samozřejmě mnohem více. Ve zkratce můžeme dále uvést, že syrová strava má pro psa pozitivní dopad na celý pohybový aparát a imunitní systém. Pro nás je nejlepším ukazatalem toho, jak náš pes na mase prospívá, jeho produkce odpadu, která u krmení syrovou stravou bývá mnohem menší než u krmení granulemi.
Nevýhody spojené s BARFem
Jak už jsme vám ukázali, krmení masem a čerstvou potravou má mnoho výhod, ale samozřejmě jsou tu i jisté nevýhody, které nás mohou od barfu odrazovat. Především je to nutnost věnovat více času přípravě krmení vašeho parťáka. Protože co si budeme povídat, nasypat granule do misky, je tak jednoduché. Ale i krmení syrovou stravou může být mnohem jednodušší, než se nám na první pohled zdá. U samotného masa nám stačí vyndat ho z mrazáku a rozmrazit. Trochu komplikovanější je to s přílohou - zeleninovou, obilnou atp. Ale i to si můžeme usnadnit. Zeleninu si můžeme nastrouhat či nakrájet předem a zamrazit. Obilné přílohy si také můžeme udělat na několik dávek dopředu a zamrazit. Úplně nejjednodušší variantou jsou již nasušené kompletní obilné přílohy se zeleninou, které na pár minut zalejeme horkou vodou a přidáme k masu - A je to!
Komplikací pro některé z nás může být také nákup a samotné skladování masa. Od toho jsme tu ale my, abychom vám s tímto pomohli. Můžete si u nás vybrat, jaké maso na pár dní dopředu budete svému psovi dávat, objednáte a my vám ho doručíme až domů. A vzhledem k našim denním závozům nemusíte mít ani velké mrazáky na skladování. :-)
Posledním, co je takovým strašákem při krmení masem, je cestování a s tím spojené krmení mimo domov. Ale i to se dá jednodušše zařídit. V ideálním případě je nejlepší i na dovolené krmit našeho psa syrovým masem, ale z mnoha zkušeností už víme, že většinou nemáme sami pro sebe ledničku, kam bychom si mohli maso i s přílohou naporcovat. Jednoduchou variantou je vzít našemu chlupáčovi granule. Jestliže je váš pes bude snášet a žrát bez problémů, tak máte vyhráno. Pokud ho takto budete krmit týden či dva, tak to pro vašeho psa bude zajímavým spetřením a nemusíte se bát, že by to na jeho žaludku zanechalo nějaké trvalé následky. Na trhu jsou již dnes dostupné tzv. za studena lisované granule, které jsou pro trávicí trakt našeho psa lépe stravitelné a jsou mnohem bližší jeho obvyklé stravě. Ideální je tzv. sušený BARF, který u nás také seženete ;-) Řešením na cesty mohou být i konzervy či vaničky. U těch ale dávejme hlavně pozor na jejich složení, aby v nich bylo opravdu maso a ne jen obilí či sója.
Teď už záleží čistě na nás, abychom si zvážili všechna pro a proti, která krmení syrovou stravou obnáší. Ať už se rozhodnete jakkoliv, určitě by pro vás měl být hlavním ukazatelem zdravý a šťastný pes s dostatkem energie a chutí k životu a ne jen naše lidská pohodlnost.