Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-18 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
04.11.2020
Rozšiřujeme dopravu - Jezdíme dál!
Vážení zákazníci, jsme rádi, že vám můžeme představit nové možnosti pro doručení našich produktů. V prvé řadě se významně zvětšily oblasti pro rozv... číst celé
02.04.2020
Co je BARF?
O BARFU STRUČNĚ   O barfování nebo chcete-li o BARFu, toho bylo již napsáno opravdu hodně. I my zkusíme přispět svoji troškou do tohoto již tak bo... číst celé
05.03.2020
Nově v nabídce 3/20
    I nadále rozšiřujeme nabídku mraženého masa pro psy a kočky. Tentokrát jsme si pro vás připravili několik vymazlených produktů, které pro vás ... číst celé
Zobrazit všechny novinky

     

     

     

 

          

 

 
 

 

  1. Úvod
  2. O barfu
  3. Co je BARF?
Proč BARF?

 

Co je v misce?

Důležitým argumentem proč krmit barfem je to, že máme velmi dobrou kontrolu nad tím co náš pes dostává. Většina surovin, které psovi do misky dáváme, totiž nám lidem projde rukama v přirozeném stavu a ve většine případů dokážeme zhodnotit, zda je v pořádku. V případě komerčně vyráběných krmiv (granule, konzervy apod.) totiž nemáme reálnou šanci poznat v jakém stavu suroviny do výroby vstupují. Můžeme si také být stoprocentně jistí, že psovi nepodáváme např. žádná umělá barviva, dochucovadla, konzervanty a jiné "dobroty", které jsou tak oblíbené u výrobců komerčních krmiv. 

BARF je pestrá strava 

Krmení barfem dává nám páníčkům unikátní možnost poskytnou našim psům čerstvou a rozmanitou stravu. Narozdíl od granulí je velmi snadné přiizpůsobit složení stravy konkrétním potřebám a stavu zvířete. Můžeme velmi pružně reagovat třeba na zvýšený výkon našeho psa a vhodně mu tak kompenzovat vyšší výdej energie například tím, že do jídelníčku zařadíme výživnější složky. Stejným způsobem můžeme poměrně rychle reagovat na jakoukoliv změnu v životě psa.

Pro nás dvounožce je pestrá strava velmi důležitým aspektem našich životů, který nás ovlivňuje v mnoho ohledech. U psů tomu není jinak. Je velmi žádoucí aby pes dostával rozmanitou stravu a to především z výživového hlediska. Dostane se tak k hodnotným složkám, které potřebuje pro spokojený a zdraví život. Pestrá strava však pro psa neznamená nejen nutriční bonus ale také určité vytržení z všední nudy stále stejného krmiva, které vypadá a chutná každý den stejně. To máme my lidé se psi společné.

Nadruhou stranu jako vše v životě i pestrost stravy má určitá svá omezení a je potřeba vybírat co bude vašemu pejskovi tak říkajíc sedět. Vynechejme nyní potraviny, které jsou pro psy obecně vyloženě škodlivé a jedovaté. Může se totiž stát, že i poměrně běžně a obecně přijímaná surovina nebude v konkrétním případě pro našeho psa příznivá. Může se jednat například o určitý druh potravinové alergie. Je potřeba vypozorovat co našemu pejskovi dělá dobře a kterým složkám potravy se naopak vyhnout. Takové pozorovámí je především na nás, kdo jiný by totiž měl znát lépe našeho psa. Pokud si však nebudeme jisti můžeme celou věc konzultovat s veterinářem.

Zdravé stravování

Při barfování využíváme faktu, že psí zažívací systém je takovému způsobu stravování evolučně přizpůsoben a vyhovuje mu. Pro psa je taková strava přirozená a také mu prospívá. Nepřehlédnutelným bonusem je také např. prospěch pro psí chrup. Pravidelným žvýkaním kusů masa, chrupavek, šlach a kostí, totiž dochází k odstraňování zubního kamene, který způsobuje zubní kaz. U psů, kteří jsou krmeni syrovou stravou je prokazetelně nižší výskyt dentálních problémů, než u psů, kteří jsou na granulované stravě. Příznivých hledisek a konkrétních ukazatelů barfování jako zdravého způsobu krmení je samozřejmě mnohem více. Ve zkratce můžeme dále uvést, že syrová strava má pro psa pozitivní dopad na celý pohybový aparát a imunitní systém.

 

 

 

 

 

 

Co je BARF?

O BARFU STRUČNĚ

 

O barfování nebo chcete-li o BARFu, toho bylo již napsáno opravdu hodně. I my zkusíme přispět svoji troškou do tohoto již tak bohatého a naplněného mlýna. Bude to krátké, ale snad to alespoň trochu pomůže se základní orientací pro ty, kteří se s tímto termínem ještě nesetkali.

B.A.R.F.?

Co je tedy B.A.R.F.  ? Ve zkratce se jedná o způsob krmení domácích mazlíčků (především psů a koček) takovým způsobem, který je pro ně z hlediska jejich historického vývoje přirozený. Co to však znamená? Zastánci barfování tvrdí, že nejpřirozenějším a nejvhodnějším krmením pro naše čtyřnohé parťáky jsou maso, kosti, zelenina, ovoce a další suroviny, které jsou podávány za syrova. Toto tvrzení se mimo jiné inspiruje při pohledu na zvířata v divoké přírodě. Např. v souvislosti se psi se mluví o tzv. návratu k vlku. Jistě, srovnávat naše nynější gaučové specialisty, kteří si zvykly lovit ráno a večer z misky, je přinejmenším odvážné. Není to však, jak se říká, zcela mimo mísu (nebo misku?). Tím nejčastějším argumentem, proč má toto přesvědčení reálný základ je, že změna orientace trávícího systému a s tím spojených procesů na jiný druh potravy než, který mu byl po většinu jeho vývoje přirozený, trvá stovky a možná i tisíce let. Jednoduše řečeno: pes/vlk jako druh je zvyklý přijímat určitý druh potravy, je k tomu vybaven a přizpůsoben. Předělat takto přírodou a časem moudře vyvinutý systém může být proto problematické. Toto přesvědčení v poslední době zastává čím dál více majitelů psů a koček barfování se tak stává velmi populárním.

BARF vs. komerční krmiva

Krmení syrovou stravou je víceméně v opozici vůči komerčně vyráběným krmivům (granule, konzervy apod.), které vznikly především proto, aby nám usnadnily "práci" při krmení. Není to jen o každodenním snadném podávání, kdy je velmi jednoduché nasypat do misky již hotový produkt, ale také z části o určitém přenesení odpovědnosti za správnou výživu zvířete na někoho jiného. Například na výrobce granulí, který nám může tvrdit, že jeho produkt obsahuje vše, co náš mazlíček potřebuje ke správné výživě. Při krmení syrovou stravou (nebo chcete-li barfem) je tato zodpovědnost z velké části na majiteli zvířete, který má ovšem větší kontrolu nad tím, co jeho pes či kočka žere. Nezřídka se stává, že výrobci komerčních krmiv při uvádění  složení produktů používají obecné a někdy i matoucí výrazy, které nám mnohdy moc neřeknou a my si můžeme představit téměř cokoliv. Dobrým a velmi používáným příkladem velmi obecného popisu složení výrobků jsou například "výrobky živočisného původu". Pod takovým označením se schová lecos. To již výrobci nechávají na představivosti jednotlivého zákazníka. Určitě bychom ale nechtěli házet všechny výrobce do jednoho pytle, jen je třeba pečlivě vybírat. Jako ve všech možných produkcích i zde totiž existují výrobci velmi kvalitní ale i ti velmi špatní.

Komerční krmiva mají svůj smysl a rozhodně není na místě je odsuzovat. Volba správného krmiva leží na bedrech nás páníčků. Měli bychom totiž umět poznat, co našemu miláčkovi svědčí a co naopak ne. Krmení syrovou stravou po nás vyžaduje o něco větší zájem a zapojení do procesu krmení našich šelem. Určitě se ale většina majitelů shodne na tom, že by rádi svému mazlíčkovi poskytli co možná nejlepší kvalitu života, což přímo souvisí i s tím, co jim dávájí do misek. Proto je potřeba pečlivě vybírat a především zjišťovat si informace.

Nebojte se BARFu

Pokud nemáte zkušenosti s krmením psů a koček syrovou stravou nevadí. V dnešní době je k dispozici spousta hodnotných zdrojů informací, které vám pomohou pochopit, byť jen třeba v základech, jak má  takové krmení správně vypadat. Určitě je ale potřeba vzdát se obav a vyzkoušet si na vlastní kůži (nebo srst?), jaké přínosy má krmení syrovou stravou. Nakonec to není nijak přiliš složité a časem se naučíte přirozeně vnímat potřeby vašeho parťáka. Pokud si po určité době krmení barfem nejste jisti výsledky, určitě není od věci nechat udělat vašemu mazlíčkovi odběry krve, které vám ukáží zda jste postupovali správně, či zda je potřeba nějak upravit jídelníček. To, jestli vašemu psovi nebo kočce vyhovuje krmení syrovou stravou určitě ale poznáte i vy sami. Jen vy totiž dokážete zhodnotit změny, které se po určité době po přechodu z komerční stravy projeví. Změn je celá řada, jmenujme za všechny například jen změnu ve kvalitě srsti a stolice. Ty jsou jedním z nejvyditelnějších projevů toho, že vás pejsek či kočička z nového krmení prosperují. Proto zkoušejte, bádejte a hlavně se nebojte, výsledky se určitě dostaví.

 

 

 

 

 

Dotazy online

     

Kontakty
(Po-Pá, 9-18 hod.)
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz